11.09.2012

Bay Atsushi Miyazaki’yi Bizden Ayıran Kazanın 1. Yıl dönümünde...Bugün, 23 Ekim 2011 tarihinde Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Van ilinde meydana gelen depremin ardından, yardım çalışmasını sürdürürken yaşamını yitiren personelimiz Bay Atsushi Miyazaki’nin aramızdan ayrılışının birinci yıl dönümüdür. Bay Atsushi Miyazaki’nin huzur içinde yatması için dua ediyoruz.

O gün, yıkılan otelin enkazı altından Bay Atsushi Miyazaki ve diğer personelimiz Bayan Miyuki Konnai’ı kurtaranlara, Bay Atsushi Miyazaki’nin naaşını Japonya’daki ailesinin yanına göndermek için yardım edenler ile Japonya ve Türkiye’den taziye mesajları gönden herkese teşekkür etmek istiyoruz.

Geçtiğimiz bir yıl içerisinde başta Van, İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin her yerinde birçok cadde, park ve sağlık merkezine Bay Atsushi Miyazaki’nin adı verilmiştir. Geçen Mayıs ayında Miyazaki ailesi, Türkiye’ye giderek Bay Atsushi Miyazaki’nin izlerini takip etmiştir. Ailesi ziyaret ettiği her yerde sıcak karşılanmıştır. Türkiye için canını veren Bay Atsushi Miyazaki’yi Türklerin unutmadığını biliyoruz.

Yardım çalışması sırasında arkadaşımızı kaybetmiş olmak, yaptığımız insani yardımın aslında tehlikeli olabileceğini bize tekrar hatırlattı. Bunun gibi acı bir olayın tekrarlanmaması için, geçtiğimiz bir yılda güvenlik yönetimimiz ve faaliyet sistemimiz hakkında tekrar inceleme yaptık ve halen incelemelerimiz sürdğrmekteyiz. 16 Kasım 2012 tarihinde ilgili kişilerle beraber gerçekleştireceğimiz ‘İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi’ ’konulu Sempozyum’da, insani yardım faaliyetleri alanında doğabilecek riskler ve yardım faaliyetlerine duyulan ihtiyaç arasındaki dengenin nasıl sağlanacağı üzerinde durulacaktır.

Afet bölgesi olan Van’ın, her geçen gün hızla iyileşmesine rağmen hala çoğu depremzede konteyner kentte yaşamaktadır. Yakında soğuk kış başlayacaktır. Depremzedelere samimi geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. AAR Japan, şu anda da Türkiye’deki yardım faaliyetini devam etmektedir. Engelli çocuklara rehabilitasyon ve eğitim fırsatını sağlamak amacıyla gönderilen ekibimizi tekerlekli sandalye dağıtmaktadır. Bugün, 9 Kasım 2012 tarihinde, Van’da tekerlekli sandalye ve rehabilitasyon ekipmanının hibe töreni gerçekleştirilecektir. Bundan sonra da uzun bir süre boyunca benzer yardım faaliyetlerini sürdüreceğiz.

Bay Miyazaki kuruluşumuza sunmuş olduğu başvuru formunda, Büyük Doğu Japonya Depremi’nden sonra ‘Dünyanın dayanışma üzerine kurulduğunu yeniden fark ettim’ diye yazmıştır. Biz, ‘nerede yardıma ihtiyacı olanlar varsa, oraya gideriz ve elimizden gelen her şeyi yaparız’ görüşünde olan AAR Japan’ın uluslararası yardımını bundan sonra da devam etrirmek suretiyle Bay Miyazaki’nin düşüncelerini yerine getirebileceğimize inanıyoruz. Ayrıca, diğer bir görevimiz de, yardım faaliyetler aracılığıyla dünya üzerindeki herkes ile dost olmaktır.

Bay Atsushi Miyazaki’nin aramızdan ayrılışının birinci yıl dönümünde, onun düşüncelerini unutmadan faaliyetlerimizi sürdüreceğimize söz veriyor ve onu saygıyla anıyor, nur içinde yatmasını diliyoruz.
 

Yukie OSA
Komite Başkanı
AAR Japan (Association for Aid and Relief, Japan)